neslihan hazar

6. Gebelik Haftası

BEBEK

Altıncı haftada beta-HCG 5200 IU/L seviyesinde izlenmektedir. Altı haftalık gebelikte bebeğin kalp atışları rahatlıkla TV-USG ile görülebilir ve duyulabilir. Embriyo kalp hızı dakikada 85-100 atım civarındadır Gebelik kesesi 15-16 mm’dir. Yolk Kesesi 4 mm çapındadır. Baş-popo uzunluğu (CRL) 4 mm’dir. Altıncı haftada bebeğin göbek kordonu oluşur. Embriyonun normalinden daha büyük olan baş kısmında gözler, kulaklar ve ağız boşluğu belirir. Kalça kısmı da aynı şekilde ortaya çıkar. Kol ve bacak tomurcukları oluşur.

Karaciğer, akciğer, pankreas, iç kulak, mide, yemek borusu ve hatta ağız açıklığı bile daha belirgin taslaklar halinde görülür. Bebeğin solunum ve sindirim sistemini oluşturacak ilk yapılar belirginleşir.

ANNE

Bebeğiniz ve sizin aranızdaki tüm alışverişi sağlayan plasenta belirir. Gebeliğinizde salgılanan hormonların artması ile birlikte, bu haftada bulantınız ve koku duyarlılığınız artmaktadır. Özellikle sabahları daha belirgin olan bulantı hissiniz oluşur. Bazen kusma olur ve bu yakınmalar 12. haftaya kadar devam edebilir. Hormonların değişimi nedeniyle duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Gebelerin çoğu kendini yalnız ve yorgun hisseder. Sık idrara çıkma, rahmin büyümesi ve baskısı nedeni ile daha belirginleşir. Kasık ağrılarınız olabilir, bu durum kanama olmadığı müddetçe normaldir. Hazımsızlık, kabızlık ve mide rahatsızlıkları bu dönemde alınan besinlerle yakından ilgili olacaktır.