neslihan hazar

Anne sütü

🤱İlk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenme çok önemlidir.

🤱Anne sütü, özellikle ilk 6 ayda bebeğin gereksinimi olan tüm besinleri tek başına verebilir.

🍼 Anne sütünde, proteinler, K vitamini hariç tüm vitaminler, IL 6 (özellikle ağız sütünde), Ig A ve bebeğin bağırsak mukozasının gelişmesini sağlayan EDGF dediğimiz faktörler bulunmaktadır.

🍼Anne sütü K vitamini içermediği için tüm yenidoğanlara hastanede K vitamini enjeksiyonu 💉doğar doğmaz yapılmaktadır.

💉Yapılmadığında yeni doğanlarda kanama problemleri meydana gelebilmektedir.Vitamin D yeterli olmadığı için bebeklere 👶ilk 2 ay D vitamini damlası önerilmektedir. 🤱Annenin de D vitamini alması önemlidir çünkü sütteki vitamin, mineral ve protein oranları da annenin yemesi ile orantılıdır.

🤱Toplumumuzda kırmızı et yeme oranı gittikçe azaldığı için annenin ilk altı ay demir haplarına devam etmesi önerilir. 🤱Anne sütünden maksimum fayda almak için emzirmeyi bilinçli bir şekilde yapmak gerekir.

🤱Emzirme işlemi doğumdan hemen sonra başlar, ilk 6 ay sadece anne sütü olmak üzere bebek besin ihtiyacını giderir. 6. aydan sonra bebeğinizin ek gıdalara geçse de 2 yıl boyunca bebeğin temel besin kaynağı anne sütüdür.

🤱Bebek emzirme süresi ortalama 15-20 dakika sürmesi beklenir. Bebekler normalde bir öğünde alacakları anne sütünün yaklaşık %50’sini ilk 1-2 dakikada, kalan %50’sini geriye kalan zamanda emerler. Bebek emmeye devam ettikçe süt giderek koyulaşır.