Anne Sütü

Anne Sütü

İlk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenme çok önemlidir.

Anne sütü, özellikle ilk 6 ayda bebeğin gereksinimi olan tüm besinleri tek başına verebilir.

Anne sütünde, proteinler, K vitamini hariç tüm vitaminler, IL 6 (özellikle ağız sütünde), Ig A ve bebeğin bağırsak mukozasının gelişmesini sağlayan EDGF dediğimiz faktörler bulunmaktadır.

Anne sütü K vitamini içermediği için tüm yenidoğanlara hastanede K vitamini enjeksiyonu doğar doğmaz yapılmaktadır.

Yapılmadığında yeni doğanlarda kanama problemleri meydana gelebilmektedir.Vitamin D yeterli olmadığı için bebeklere ilk 2 ay D vitamini damlası önerilmektedir. Annenin de D vitamini alması önemlidir çünkü sütteki vitamin, mineral ve protein oranları da annenin yemesi ile orantılıdır.

Toplumumuzda kırmızı et yeme oranı gittikçe azaldığı için annenin ilk altı ay demir haplarına devam etmesi önerilir. Anne sütünden maksimum fayda almak için emzirmeyi bilinçli bir şekilde yapmak gerekir.

Emzirme işlemi doğumdan hemen sonra başlar, ilk 6 ay sadece anne sütü olmak üzere bebek besin ihtiyacını giderir. 6. aydan sonra bebeğinizin ek gıdalara geçse de 2 yıl boyunca bebeğin temel besin kaynağı anne sütüdür.

Bebek emzirme süresi ortalama 15-20 dakika sürmesi beklenir. Bebekler normalde bir öğünde alacakları anne sütünün yaklaşık %50’sini ilk 1-2 dakikada, kalan %50’sini geriye kalan zamanda emerler. Bebek emmeye devam ettikçe süt giderek koyulaşır.