Boş Gebelik (Anembriyonik Gebelik)

Halk arasında boş gebelik, su gebeliği olarak da adlandırılır. Döllenmiş yumurta rahime (Uterusa) yerleşir ve büyümeye başlar. Gebelik kesesini meydana getiren zar ve plasanta oluşur. Ancak içinde embriyo oluşmaz.


Tanısı; Yapılan Vajinal ultrasonografide gebelik kesesinin 20 mm ve daha büyük olmasına rağmen, embriyo ve yolk kesesinin görülmemesi yani içinin boş olmasıdır.
Normalde Vajinal ultrasonografide gebelik kesesi yaklaşık 8 mm iken yolk kesesi (yolk sac) bebeği besleyen kesenin görülmesi gerekir. Gebelik kesesi yaklaşık 16-20 mm büyüklüğü eriştiğinde, fetal kalp atımı görülmesi gerekir.

Gebelik kesesinin 20 mm ve daha büyük olmasına rağmen, içinde embriyo ya da yolk kesesinin görülmemesi durumunda boş gebelik tanısını konur.

Bu tanıyı koyarken hastanın son adet tarihinden emin olunmalı ve B-HCG düzeyi de değerlendirilmelidir. Bazen B-HCG yükselişe normal seyrinde olabilir. Bu durumda tanı koymada vajinal ultrasonografi çok önemlidir.

Boş gebelik nedenleri:
En sık neden kromozomal anormalliklerdir.
Hücre bölünmesi nde anormallikler.
Döllenen sperm ve yumurta kalitesinin bozuk olması.

Belirtileri nelerdir:
Gebelik tanısı konulduktan sonra karında kramp tarzında ağrılar, hafif lekelenme tarzında kanamalar olabilir. Bazen de hiçbir belirti vermeden normal gebelik gibi devam edebilir.

Tedavisi:
Boş gebelik tanısı konulduktan sonra M&R (vakum küretaj) tekniği ile gebelik sonlandırılır.
Boş gebelik genellikle tekrarlamaz.