neslihan hazar

dörtlü test

Dörtlü Test (Dörtlü Tarama Testi) nedir?

Üçlü teste, gebe kadının kanındaki “inhibin A” değerinin eklenmesi ile ‘dörtlü test’ yapılmaktadır. Gebeliğin 16-18. haftaları arasında yapılan dörtlü test ile %80 oranında Down sendromu saptanabilmektedir. Test sonucunun sağlıklılığını belirleyen en önemli faktör, gebelik haftasının doğru bilinmesidir. Bu amaçla genellikle ultrasondan yararlanılarak gerçek gebelik haftası belirlenir.

Üçlü ve dörtlü testin en önemli dezavantajı, gebeliğin geç döneminde yapılmasıdır. Eğer bir risk çıkar ve kesin testlerde de hastalık belirlenirse ve aile de gebeliği sonlandırmak istiyorsa, gebelik haftası 20-22. haftalara kadar büyümüş olmaktadır ki, bu zamanlarda yapılan gebelik sonlandırılması anne adayını çok yıpratmaktadır.

Hiç bir tarama testi (ikili kombine, üçlü test ya da dörtlü test) fetusta yapısal bir anomaliyi (yarık damak–dudak, kalbin delik olması, parmakların eksikliği ya da fazlalığı gibi yapısal anomalileri) göstermez. Tarama testleri, fetusun kromozom bozukluğu riskini araştıran testler olup, özellikle Down sendromu gibi kromozom anormalliklerinin saptanmasını sağlar. Bu sendromu taşıyan bebeklerde zeka geriliği olduğu için, yaygın olarak halk tarafından “zeka testi” olarak da bilinir. Tarama testleri düşünüldüğünün aksine, bebeğin zeka düzeyini belirleyen testler değildir.