neslihan hazar

Hamilelikte Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Çiğ yumurta

Az pişmiş veya çiğ yumurta yenilmemelidir. Çünkü Salmonella denilen bakteriler çiğ yumurta ile alınabilir ve çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu da ishale sebep olabilir. Salmonella bakterisi aynı zamanda gıda zehirlenmelerine de yol açmaktadır. Bu sebepten dolayı gebelik döneminde çok pişmiş yumurtaların seçilmesi gerekir. Çiğ yumurta ile yapılan mayonez gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Çiğ ya da az pişmiş et

Gebelikte kesinlikle tüketilmemelidir. Az pişmiş ya da çiğ haldeki ette Toksoplazma riski vardır. Toksoplazma, düşüğe sebep olabilir. Bebek için de tehlikeli enfeksiyonlara neden olabilir. Et iyice pişirilerek yenmelidir.

Pastorize edilmemiş taze süt

Pastorize edilmemiş taze sütten yapılan peynirler, hamilelerin uzak durması gereken yiyeceklerin başında gelir. Taze sütler Listeria içerebilir. Bu hem sizin hem de bebeğinizin yaşamı için tehdit oluşturabilir. Listeria denilen bakteriler, erken doğum ve bebekte yenidoğan döneminde yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle süt ve peynirlerinizi, pastorize olanlardan tercih ediniz. Yine pastörize olmayan sütten ve taze peynirden geçen Brucella mikrobu da anneyi hasta edebilir, düşük ve erken doğuma neden olabilir.

Patates kızartması ve cips

Patates kızartması, patates cipsi gibi, kansere neden olduğu tespit edilen akrilamid maddesini içeren gıdaların, özellikle hamile ya da emziren kadınlar tarafından yenmemesi önerilmektedir.

Kabuklu deniz ürünleri

Çiğ ve az pişmiş kabuklu deniz ürünleri (midye, istiridye, karides gibi) hamilelik sürecinde yenmemesi önerilir. Gebelikte bunları pişirerek tüketiniz. Sushi de hamilelikte tüketilmemelidir. Çiğ deniz ürünleri de Salmonella besin zehirlenmesine neden olabilir.

Tütsülenmiş deniz ürünleri

Tütsülenmiş deniz ürünleri (füme balık) Listeria içerebilir. Bu nedenle pişirdikten sonra tüketilmelidir.

Hazır Yiyecekler

Bu tür yiyecekler (hazır söğüş et, salam, sosis, renkli şekerler) birçok koruyucu kimyasal madde içerebilir ve tuz, şeker oranı yüksek olur.

Yüksek oranda civa içeren balıklar

Köpekbalığı, kılıç balığı, büyük uskumru ve bir grup ton balığı yüksek oranda metil civa içerirler. Bu ağır metal, bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Ton balığını 170-200 gramdan fazla tüketmemek gerekir. Düşük oranda civa içeren balıklar (yayın balığı, sardalya, alabalık.. gibi) tercih edilmelidir.

İçecekler

Alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır. Aşırı derecede kafeinli içecekler tüketilmemelidir. Aşırı derecede tüketilen kafeinli içeceklerin anne karnındaki bebeği olumsuz etkileme ihtimali bulunmaktadır. Sıkılmış ancak yeterli soğuklukta tutulmayan meyve sularını içmeyiniz. Bunlar Salmonella ve E.coli gibi bakteriler içerebilir.

Meyve sebze yıkamak

Meyve ve sebzeler akan suyun altında iyice yıkanmalıdır. Toksoplazma adı verilen bir parazit, yıkanmamış meyve ve sebzeler üzerinde yaşayabilir. Meyve ve sebzeleri tek tek üzerlerini fırçalayarak yıkayın, Listeria bakterisinden korunmak için de karpuz ve kavunu kesmeden iyice yıkayıp fırçalamak gerekir.