HPV Aşısı Koruyor mu?

Ülkemizde şu anda iki çeşit HPV aşısı vardır.

1-Cervarix: Bivalan ikili aşı. Sadece HPV nin iki tipine Tip 16 ve 18 e etkili. 3 doz olarak yapılıyor. 1. Doz yapıldıktan sonra aşı 1. ve 6. Ayda tekraralanır.

2-Gardasil: Quadrivalan dörtlü aşı. Dört tipe karşı koruyuculuğu var. HPV Tip 6,11,16 ve 18 den kaynaklanan hastalıklara karşı ve sınırlı miktarda diğer HPV türleri ile ilişkili hastalıklara karşı koruma sağlar.

Gardasil , 9-13 yaş arası kız ve erkek çocuklarına GARDASIL 2 doz aşılama şeması şeklinde uygulanabilir (0. ve 6. Ayda) . Eğer ikinci doz ilk dozdan sonra, 6. aydan daha erken uygulanırsa, 3. doz her zaman uygulanmalıdır.. 14 yaş ve üzeri kız ve erkek çocuklarına GARDASIL üç doz aşılama şeması şeklinde uygulanmalıdır (0., 2., 6. ayda ). İkinci doz birinci dozdan en az 1 ay sonra, üçüncü doz ise ikinci dozdan en az 3 ay sonra uygulanmalıdır. Tüm dozlar 1 yıl içinde uygulanmalıdır.

Aşılar içerisinde bulundurdukları HPV tipine karşı %100 korurlar. Her iki aşıda da HPV 16 ve 18 e karşı koruyuculuk vardır. Bu iki tip HPV 16 ve 18 rahim ağzı kanserlerinin % 70-80 ‘den sorumludur. Gardasilde ayrıca siğillerin % 90’ dan sorumlu olan HPV 6 ve 11’e karşı %100 koruma vardır.

HPV aşıları sadece koruyucu (proflaktik) amaç için kullanılır. Aktif HPV enfeksiyonuna, oluşmuş siğillere (kondilomlara) bir etkisi yoktur ve hastalığı tedavi etmez.

Aşı yapılsa da HPV ’ nin, diğer tipleriyle de kanser oluşabileceğinden PAP smear taramasına devam edilmeli.

Mevcut olan aşı programının kadın doğum doktorları tarafından desteklenmesi bu virusa bağlı görülen rahim ağzı kanseri vakalarının yıllar içinde azalmasını sağlayacaktır. Ülkemizde de bulunan fakat sosyal güvenlik tarafından kapsam dışı olan bu aşının ergenlik dönemindeki genç kızlara cinsel aktif yaşam başlamadan yapılması, rahim ağzı kanseri aşısından önemli bir koruyucu hekimlik oluşturacaktır.

Gebelikte HPV aşısı:

Gebelikte HPV aşısı yapılmaz. Gebe olduğu farkedilmeden aşı yapıldıysa gebeliğin sonlandırılmasına gerek yoktur. İlk doz yapıldıktan sonra gebe kalınmış ise, doğum sonrası aşılama sıfırdan başlanıyor. İki doz aşı sonrası gebelik oluşmuş ise üçüncü doz aşı doğum sonrası yapılıyor. Aşı emzirme döneminde güvenle yapılabilir.

Erkeklerde HPV aşısı:

Erkeklere HPV aşısı yapılması hala tartışmalı bir konu. Ancak rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsü erkeklerde de nadir de olsa penis kanserine sebep olabiliyor. Avustralya da bu aşı (gardasil) kız çocuklarına yapıldığı gibi erkek çocuklara da yapılmaya başlandı. Erkeklerde de penis, skrotum ve anal bölgede siğiller oluşabiliyor. Genellikle erkekler taşıyıcı olduğu için korunmaları kadınlar kadar önemli.
Erkek çocuklarına GARDASİL 9-13 yaşlar arasında 2 doz (0ve 6. ayda) 2 doz 14 yaş üzerine (0., 2. ve 6.ayda) 3 doz yapılıyor.

HPV Aşısı korunmada ne kadar etkili?

HPV aşısı, koruyucu (proflaktif) amaçla yapıldığı için, önemli olan bu virüs ile hiç karşılaşılmadan ve cinsel hayat başlamadan önce aşının yapılması önerilmektedir. 9-25 yaş arası cinsel yaşamı başlamamış kız ve 9-15 yaş arası erkek çocuklarına yapılması uygundur. HPV tiplerinden hiçbiri ile karşılaşmamış olmak aşıdan en yüksek faydayı sağlar.

Aşılar içerisinde bulundurdukları HPV tipine karşı %100 korurlar. Her iki aşıda da HPV 16 ve 18 e karşı koruyuculuk vardır. Bu iki tip HPV 16 ve 18 rahim ağzı kanserlerinin % 70-80 ‘den sorumludur. Gardasilde ayrıca siğillerin % 90’ dan sorumlu olan HPV 6 ve 11’e karşı %100 koruma vardır.