Kızlık Zarı (Hymen) Onarımı

Kızlık zarı onarımında, hiç bir zaman kızlık zarının orjinalini yapmak mümkün değildir.

-Geçici onarım
-Kalıcı onarım

GEÇİCİ ONARIM: Geçici onarım düğünden 5-6 gün önce yırtık dudakların yan yana getirilip, çok ince ipler ile dikilmesidir, ya da vajene halka şeklinde dikiş atılarak onarım yapılmasıdır. Lokal anestezi ile yapılabilir. İşlem süresi 10-15 dakikadır. Bu ipler kendiliğinden kaybolur. İşlem sonrası duş alınabilir. Fiziksel aktivitede de bir kısıtlama olmaz 5-6 gün sonrasında ilişki olmaz ise vajen eski haline döner.

KALICI CERRAHİ ONARIM ( KALICI YÖNTEMİ): Sedasyon anestezi eşliğinde yapılır. Süreyi hymenin (kızlık zarının) durumu belirler. Vajina çok genişlemişse vajina biraz daraltılır. İşlem genellikle 30-45 dakika arasında değişir. Yırtılmış zarın vajina üzerindeki kalıntıları temizlendikten sonra, kendiliğinden eriyebilen çok ince dikişler ile mikrocerrahi teknik ile dikilerek o bölgede kızlık zarının (hymenin) tekrar oluşması sağlanır. Yani, yeni bir kızlık zarı oluşturulur. İşlem sonrası antibiyotik ve ağrı kesici verilir. Hasta ağrı hissetmez. İyileşme yaklaşık 4-6 hafta arasındadır. İşlem sonrası 2 hafta deniz, küvette banyo, spor, ilişki ve tampon kullanımı önerilmez. Ayakta duş şeklinde banyo yapılır. Hasta yürüyerek gidebilir. Ertesi gün işine başlayabilir ve sosyal hayatına dönebilir. Ancak ıkınmaması, kabız kalmaması önerilir. Onarım sonrası 1hafta 10 gün lekelenme şeklinde kanama olabilir. Vajina çok esnek bir dokudur, bu yöntem ile onarım sonrası kızlık zarında esneme olabilir. Bu nedenle 3 hafta sonra kontrol edilmesi gerekir. Uzun vadeli, bir sonraki ilişkiye kadar aklınızda bir soru işareti oluşturmayacak, etkili bir operasyondur.

KIZLIK ZARI ONARIMINDA CİNSEL İLİŞKİ SAYISININ BİR ÖNEMİ VAR MI?
Cinsel ilişki sayısının ve süresinin bir önemi yoktur. Daha önce kürtaj olmuş düşük yapmış hastalara da yapılabilir.

KIZLIK ZARI ONARIMI ANLAŞILIR MI?
Sonuçta hasta ve partneri yapılan hymenoplastiyi (kızlık zarı onarımını) anlamaz. Ancak adli tıp uzmanı ve kadın doğum uzmanı hymenoplastiyi anlar.

KİMLER KIZLIK ZARI DİKTİREBİLİR?
Türkiye’de yasalara göre 18 yaşını doldurmuş, tüm kadınların yaptırabileceği bir operasyondur. Daha önce kürtaj olmuş, ya da doğum yapmış kadınların da yaptırabileceği bir operasyondur. Kızlık zarı dikimi öncesi kaç kere ilişkiye girildiğinin bir önemi yoktur.

KIZLIK ZARI DİKİM İŞLEMİ NE ZAMAN YAPILMALI?
Yapılacak onarım türüne ve evlilik süresine bağlıdır. Geçici kızlık zarı onarımı evlilikten 5-6 gün önce yapılmalıdır. Kalıcı kızlık zarı onarımı, uzun vadeli bir onarım olduğu için evlilik süresinden bağımsızdır. Her zaman yapılabilir.

KALICI KIZLIK ZARI ONARIMI SONRASINDA OLABİLECEK ŞİKAYETLER:
Cerrahi müdahale sonrasında 1 hafta 10 gün sürebilen lekelenme şeklinde kanamalar normaldir. Hafif ağrı durumunda ağrı kesici kullanılabilir. Antibiyotik türü ilaçlar da enfeksiyon riskine karşı önerilir.

Kalıcı zar dikiminde, işlemin başarılı olmasında jinekoloğun tecrübesi önemlidir. Ayrıca hasta mahremiyetine, etik değerlere çok dikkat ediyoruz.

KIZLIK ZARI ONARIM FİYATI NEDİR?
Kızlık zarı onarım fiyatı kızlık zarının kalıcı veya geçici olarak onarılmasına göre ve kullanılan malzemeye göre de değişir. Ayrıca aynı seans da vajina daraltma da olacaksa yine maliyet değişir. Lokal veya sedasyon anestezi yöntemi de fiyatı değiştirir.