Kürtaj Nedir?

Kürtaj veya küretaj, halk arasında bebek aldırmak olarak bilinir. Kürtajın kelime anlamı rahim içinden parça alınmasıdır. Kürtaj sadece isteyerek bebek aldırmak değildir. Bazen düşük olduktan sonra rahim içinin temizlenmesi, bazen de ölü bebeği almak için yapılır. Boş gebeliği (anembriyonik gebelik) sonlandırmak için de uygulanır. Normal şartlarda dış gebelikte kürtaj yapılmaz, ama bazen dış gebelik tanısını koyabilmek için kürtaj yapılabilir. Materyal patolojiye gönderilerek tanı kesinleşir.

Kürtaj, gebe olmayıp çok kanaması olan, adet kanaması düzensiz ve uzun süren kadınlarda da, tanı ve tedavi amaçlı olarak uygulanabilir. Ultrasonografide rahim içerisinde düzensizlik, polip ya da duvar kalınlığında artma görüldüğünde de tanı ve tedavi amaçlı yapılabilir. İpi görülemeyen rahim içi aracı çıkarmak için de kürtaj yapılır. Menopozdan bir yıl sonrasında vajinal kanaması olan ya da menopozda rahim iç yüzü duvar kalınlaşması saptanan bayanlarda, tanı ve tedavi amaçlı yapılır. Bu kürtaja Probe Kürtaj denir. Bu durumlarda kürtaj ile alınan materyal muhakkak patolojiye gönderilir.

Kürtaj, evli ya da bekâr tüm kadınlara yapılabilir. Fakat kürtaj, bütün kadınlar için fiziksel ve psikolojik bir travmadır. Bu yüzden böyle bir durumda, kadınlara çok hassas olarak yaklaşılmalıdır. Onların endişelerini, kaygı ve korkularını anlamaya çalışmalı, ona göre gerekli hassasiyet göstermelidir.Kürtaj Nedir?