Kürtaj riskleri nelerdir?

Kürtaj riskleri nelerdir , çok iyi bilinmesi gerekmektedir.

Tecrübeli ellerde, uygun koşullarda ve uygun haftada yapılan kürtaj işleminde oluşabilecek risk oldukça azdır.

Gebeliğin devam etmesi: Gebelik kesesi görülmeden veya çok küçükken yapılan kürtajlarda gebelik devam edebilir. Bu yüzden gebelik testi pozitif olsa bile kese görülmeden ve 5 haftalık olmadan kürtaj yapılmamalı. Yine kese görülmeden yapılan kürtajlarda dış gebelik atlanabilir. Bu riski yok etmek için gebelik kesesi görülmeden kürtaj yapılmamalıdır. Ayrıca bütün hastalar, müdahale sonrası ve 10 gün sonrası, muhakkak ultrasonografi ile kontrol edilmelidir.

Rahim içinde kan birikmesi: İlaçla veya tekrar kanülle girilerek biriken kanın akması sağlanır.

Rahmin zedelenmesi: Bazen plastik kanül rahim ağzından direkt sokulamaz. Böyle durumlarda metal alet ile rahim ağzının genişletilmesi gerekir. Metal alet ile içeri girilirken rahim delinebilir, ciddi kanama olabilir ve rahmin alınması gerekebilir. Rahim ağzından plastik kanülle girilemediği durumlarda hasta bekletilir ve rahim ağzını yumuşatıcı ilaç verilir. Bu yöntem rahim ağzını yumuşattığı için rahmin delinme ve yırtılma riskini azaltır. Erken yapılan kürtajlarda bu risk oldukça düşüktür yok denecek kadar azdır. Gebelik haftasının büyümesi ile birlikte bu risk artar.

Enfeksiyon riski: Steril ve uygun koşullarda yapılan kürtajlarda bu risk, minumumdur. Yine de bu riske karşı doktorunuz tarafından verilen uygun antibiyotik kullanılmalıdır.

Rahim iç zarında (endometriumda) yapışıklık (Asherman sendromu): Kürtaj sonrası hasta “adet olmuyorum” der ise yapışıklık düşünülür. Önce hastaya siklik ilaç denenir yine adet olmazsa, histereskopi yapılarak hem tanı konulur hem de yapışıklıklar açılır. Bu durum genellikle eskiden küretle yapılan kürtajlar sonrasında veya geçirilen enfeksiyona bağlı olarak görülür.Kürtaj riskleri nelerdir?