neslihan hazar

Normal Doğum

Normal Doğum

Rahim ağzının açılmasına neden olan, şiddeti ve sıklığı giderek artan kasılmalarla beraber bebeğin doğum kanalı yoluyla dünyaya gelmesine normal doğum denir.

Normal vajinal doğumun üç evresi vardır.

1. Evre :Düzenli sancılarınızın başlamasından Rahim ağzının açıklığının tam olmasına (10cm) kadar geçen süre.
1. evre . 2 faza ayrılır:
Latent faz: Ağrıların başlamasından 4 cm olana kadarki dönemdir.
Aktif faz:4 cm den sonra düzenli ağrıların başlaması ve rahim ağzının tam açık olana kadar geçen dönemdir. Bu evrede genellikle düzenli aralıklarla gelen her sancı, rahmin kasılması, rahim ağzınızın açılmasına ve bebeğinizin aşağı doğru itilmesine neden olur.

2.Evre: Rahmin tam olarak açılması ile bebeğinizin doğuşuna (Çıkışına) kadar geçen süre. Birinci doğumlarda bu süre yaklaşık 50 dakikadır ikinci ve daha fazla doğum yapmışlarda bu süre yaklaşık 20 dakikadır. Epidural anestezi yapıldığında bu süre daha uzundur.

3. Evre: Plasenta ve eklerinin atılması. Bu süre yaklaşık 30 dakikadır. Daha uzun sürmesi anormal kabul edilir. Bu sürenin sonunda kanama kontrolü yapılır. Epizyotomi ( yani kesi ) ya da yırtıklarınız varsa dikilir.

NORMAL VAJİNAL DOĞUMUN AVANTAJLARI

Doğum eylemini an ve an yaşar bebeğin dünyaya gelişine tanık olursunuz. O anki mutluluğu birebir yaşar ve bebeğinizle özel bir bağ kurarsınız.

Normal vajinal doğumda bebek doğum kanalından geçerken doğum kanalının (vajenin) akciğerlere yaptığı bası nedeniyle akciğerlerdeki sıvının dışarı atılmasına sebep olur. Bu da yeni doğan bebeklerde solunum sıkıntısı yaşanmamasını, nefesini daha rahat almasını sağlar. Sezaryenle doğan bebeklerde akciğerlere bası olmadığı için Yeni Doğanın Geçici Takipnesi ve Islak Akciğer adı verilen solunum sıkıntıları, vajinal doğuma oranla daha sık görülür.

Normal Doğumdan sonra iyileşme daha çabuk olur, birkaç saat sonra normal aktivitelerinizi yapabilirsiniz ve ağrı daha az hissedilir. Bu sayede bebeğinizi daha hızlı ve kolay emzirebilirsiniz.

. Hastanede kalış süresi daha kısadır.
. Normal vajinal doğum ile doğan bebeklerin bağışıklık sistemleri daha güçlü olur.

Rahminizdede bir kesi olmayacağı için sonraki doğumlarını da vajinal yolla yapma şansınız vardır.

Normal vajinal doğum da ve sonrasında daha az kanama ve enfeksiyon olur.

Ancak !!! Normal doğum ile başlayan süreçte doğumun her aşamasında da anne veya bebekle ilgili acil bir durumda sezeryan doğuma geçilebileceği her zaman akılda tutulmalıdır.