top of page
  • Yazarın fotoğrafıOp. Dr. Neslihan Hazar

Gebelerde Grip Aşısı

Gebelikte gripten korunmanın en etkili yöntemi grip aşısıdır. Grip, influenza virüsünün neden olduğu solunum yollarını tutan bir hastalıktır. Grip virüsü damlacık yolu ile bulaşır. Gripli kişinin öksürmesi, hapşırması ve konuşması sırasında damlacık yoluyla virüsü bulaştırır. Hastalığın bulaşıcılığı 5 -7 gündür. Yüksek ateş, öksürük, göğüs ve kas ağrısı, halsizlik, yorgunluk başlıca belirtileridir. Her gripal enfeksiyon da ateş olmayabilir. Grip aşısı, canlı aşı olmadığı için güvenli bir şekilde yapılabilir. Grip aşısı, gebeliğin her ayında yapılabilir.

Grip aşısı, anneyi ve bebeği gripten korur. Doğumdan sonra da bebeği korur. Aşı için en ideal zaman grip sezonunun başladığı ekim ayıdır. Ancak grip ayının devam ettiği ekim nisan ayları içerisinde her mevsim yapılabilir. Aşı uygulanmasından iki hafta sonra bağışıklığı sağlar.Gripte tedavi:

Gebelikte erken tedavi önemlidir.

İstirahat çok önemlidir.

Bol sıvı alınmalıdır.

Öksürük, nefes darlığı eklenmişse mutlaka doktorunuza veya hastaneye başvurun.

Grip için kullanılan antiviral ilaçlar 48 saat içinde başlanırsa ciddi durumlarda gebeyi korur.

Bu dönemde bir yandan koronavirüs vakaları artarken bir yandan grip mevsimi başlıyor. Bu nedenden, gebeler kendileri ve bebekleri için çok endişeli. Grip ve Covit-19’un ayırt edilmesi çok zor, ayrıca birlikte olması daha ağır tablolara yol açabilir. Bu nedenle bu dönemde grip aşısı daha fazla önem kazanıyor. Gebelikte yapılacak grip aşısı hem anneyi hem de doğumdan sonra ilk 6 ay süresince bebeğin korunmasına yardımcı olacaktır.

Gebelerde Grip Aşısı

Gebelikte gripten korunmanın en etkili yöntemi grip aşısıdır.

Grip, influenza virüsünün neden olduğu solunum yollarını tutan bir hastalıktır.

Grip virüsü damlacık yolu ile bulaşır. Gripli kişinin öksürmesi, hapşırması ve konuşması sırasında damlacık yoluyla virüsü bulaştırır.

Hastalığın bulaşıcılığı 5 -7 gündür.

Yüksek ateş, öksürük, göğüs ve kas ağrısı, halsizlik, yorgunluk başlıca belirtileridir. Her gripal enfeksiyon da ateş olmayabilir.

Grip aşısı, canlı aşı olmadığı için güvenli bir şekilde yapılabilir.

Grip aşısı, gebeliğin her ayında yapılabilir.

Grip aşısı, anneyi ve bebeği gripten korur.

Doğumdan sonra da bebeği korur.

Aşı için en ideal zaman grip sezonunun başladığı ekim ayıdır. Ancak grip ayının devam ettiği ekim nisan ayları içerisinde her mevsim yapılabilir.

Aşı uygulanmasından iki hafta sonra bağışıklığı sağlar.

Gripte tedavi:

Gebelikte erken tedavi önemlidir. İstirahat çok önemlidir. Bol sıvı alınmalıdır. Öksürük, nefes darlığı eklenmişse mutlaka doktorunuza veya hastaneye başvurun. Grip için kullanılan antiviral ilaçlar 48 saat içinde başlanırsa ciddi durumlarda gebeyi korur.

34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ความคิดเห็น


Adresimiz

Şirinyalı, Dostlar apartmanı, İsmet Gökşen Cd. No:28/6, 07000 Muratpaşa/Antalya

Telefon

Mail

Takip et!

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
bottom of page