top of page
 • Yazarın fotoğrafıOp. Dr. Neslihan Hazar

Vajinismusla İlgili Doğru Olarak Bilinen Yanlışlar

Vajinismus hakkında bilinen pek çok yanlış bilgiler var. Burada yanlış bilgileri doğruları ile düzeltelim. • "Kızlık zarının kapalı olması düşüncesi. İlk cinsel ilişkide kızlık zarı çatlayacak, patlayacak, yırtılacak, delinecek, kanayacak çok ağrı ve acı olacak."

Oysa kızlık zarı ortada açıklığı olan bir kenarı vajinaya bitişik diğer kenarı serbest olan bir mukoza katlantısıdır. Oldukça esnek bir yapıdır. Çoğunlukla penisin vajinaya girmesini müsaade edecek yapıdadır.

 • "Kızlık zarının ameliyatla alınması ilişkiyi kolaylaştırır düşüncesi yanlıştır." Ancak kızlık zarı kapalıysa (nadiren böyle olur) veya anatomik bir farklılık varsa ameliyat yapılmalıdır. Kızlık zarının ameliyatla açılması vajinismus sorununu çözmez.


 • "Vajina bir duvar gibi kapalı, dar ve küçük hissetmesi nedeniyle penisin girmesi mümkün değil düşüncesi yanlıştır." Vajina normalde penisi çok rahatlıkla kabul edebilir ve onun şeklini alır. Kapalı hissetmenin nedeni vajina da bulunan pelvik kaslarının istemsiz kasılmasıdır. Vajina akardiyon gibi açılabilen (esneyebilen) ve uzayabilen, yaklaşık 8-10 cm. uzunluğunda bir yapıya sahiptir. Vajina doğumda esneyerek 10 cm çapında bebek başının ve bebeğin tüm vücudunun doğmasına müsaade eden bir organdır.


 • "Vajinismus olan kadınların gebe kalması imkansızdır."

Kızlık zarının ortasındaki açıklıktan içeriye giren sperm, kendi hareketleri ile rahime ve tüplere ulaşarak yumurtayla döllenebilir. Tam bir ilişki olmadan da gebe kalmak mümkündür.


 • "Vajinismus zamanla düzelir."

Vajinismus zamanla düzelmez . Mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlanmalı. Süre uzadıkça umutsuzluk artar.Vajinismus br erteleme hastalığıdır.

 • "Anestezi altında veya sakinleştirici ilaç içerek bir kez ilişkiye girilirse sonrasında rahatlıkla ilişkiye girebilirim düşüncesi çok yanlıştır."

Daha sonraki ilişki denmelerinde vajinal kaslar istemsiz şekilde kasılıp penisin vajinaya girmesini engeller. Her ilişki esnasında sakinleştirici ilaç veya anestezi sağlığınız açısında zararlı ve uygun değildir. Vajinismusu çözebilmenin en uygun yolu pelvik kaslarının (aşk kaslarının) yönetimini öğrenebilmektir.

 • Vajinismus olma nedenim bulunamazsa tedavi olamam düşüncesi yanlış.

Vajinismusun bir dolu sebebi olabilir. Çocuklukta genital bölgeye dokunmaya yasak koymak, bacaklarını açma, eteğini kaldırma, o bölgene elleme gibi yasaklar. İlk gece ile ilgili çok acıyacak, patlayacak kanayacak gibi hikayeler bilinç altımıza yerleşerek vajinismusun ortaya çıkmasına neden olur. Bilinç altındaki korkuları yenmeye yönelik tedavi ve pelvik kaslarının kasılmasının kontrol edilmesiyle vajinismus tedavi edilir.

 • "Vajinismus tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktır. "

Vajinismus, doğru tedavi yapılırsa tedavisi %100 mümkün olan bir hastalıktır. Tedavi seçeneklerinde bir çok yöntem vardır. Fakat en sık tercih edilen yöntem Bilişsel Davranışsal terapidir (BDT). Başarıda en önemli faktörleden biri karşılıklı güven ve ev ödevlerinin yapılmasıdır.

 • "Vajinismus tedavisi ağrılı ve acılı olur. "

Vajinismus tedavisinde ağrı ve acı yoktur. Bu tamamen vajinismus hastasının ilişki sırasında duyacağı ağrı, acı kaygısından kaynaklanır. Bu düşünce, daha önce duyduğu yanlış bilgiler ve duyumlardan kaynaklanır. Cinsel ilişkide nasıl ağrı ve acı yoksa, vajinismus tedavisinde de hiçbir acı ve ağrı yoktur.


 • Vajinismus tedavisi yapılmış olsa da vajinal doğum imkansızdır.

Tedavi edilen vajinismuslu kadınlar, sezaryen için tıbbi bir gereklilik yoksa normal vajinal doğum yapabilir.

Vajinismus, hakkında yanlış bilgilenmeyi önleyebilmek için bu konuda sorularınızı vajinismus konusunda uzman bir doktora danışın.

Eğer vajinismus hastalığınız var ise tedavinizi ertelemeden bir an önce bu konuda uzman bir doktora danışın.

111 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


Adresimiz

Şirinyalı, Dostlar apartmanı, İsmet Gökşen Cd. No:28/6, 07000 Muratpaşa/Antalya

Telefon

Mail

Takip et!

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
bottom of page