top of page

Gebeliğe Hazırlık

Op. Dr. Neslihan Sultan Hazar Antalya'daki kliniğinde Kadın Doğum, Gebeliğe Hazırlık, Gebelik Takibi, Normal Doğum, Sezaryen Doğum Kısırlık Tedavisi ve Tüp Bebek Tedavisi hizmetleri vermektedir.

Gebelik Testi Antalya

Gebelik Öncesi Danışmanlık

İdeal olan gebe kalmadan önce kadın doğum uzmanına başvurulmalı,  jinekolojik muayene olunmalı ve yapılması gereken tahlilleri yaptırmaktır.

 Jinekolojik muayene de yumurtalıkların (overlerin) ve rahmin (uterusun) durumu değerlendirilmelidir. Yumurtalık ve rahimde herhangi bir kist veya kitle varsa uygun tedavi yapılır.   PAP smear dediğimiz rahim ağzı kanseri tanısı için sürüntü alınmalıdır. Yapılan vajinal ultrasonografi sonrasında anne adayına hangi günlerde gebelik şansının daha yüksek olduğu söylenebilir.

Yapılacak kan testlerinden biri TORCH  testi dediğimiz toksoplazma, rubella  cytemegalovirüs  ve herpes simplex gibi enfeksiyon etkenlerinin  baş harflerinin kısaltılmasından oluşan bir testdir. Bu enfeksiyonlar gebelik öncesi tesbit edilirse daha detaylı testler yapılması gerekir. Gerekirse  gebelik öncesi tedavisi de yapılır. Ayrıca kan testi olarak hepatit testi, tam kan, açlık kan şekeri,  Tiroid bezi, böbrek ve karaciğer fonksiyonları  bakılmalıdır. Tiroid bezinin fonksiyonları bozuk ise tedavisi planlanır. Tiroid hormonunun  bozuklukları gebelikte çok önemlidir. Tiroid hormonu az veya çok çalışıyorsa tedavisi planlanır.  Hepatit B aşısı yoksa hepatit B aşı planlanır.   Anne adayı kızamıkçık (rubella) geçirmemiş ve aşısı yok ise en az 3 ay önce kızamıkçık aşısı yapılmalı.  Kızamıkçık (rubella) aşısı canlı aşı olduğu için bu 3 ay içerisinde gebe kalınmamalı. Bu kontroller yapıldıktan sonra, planlanan gebelikten 3 ay öncesi 400 mikrogram folik asit içeren vitamin kullanılması önerilir.

Gebelik öncesi yapılan rutin testler nelerdir? (bilinen başka bir hastalık yoksa)

Tam kan

Karaciğer fonksiyon testleri

Böbrek fonksiyon testleri

TORCH testi

Hepatit B, Hepatit C.

HIV

VDRL

D vitamini

B 12 vitamini

 

Gebelik Nedir? Nasıl gerçekleşir?

Gebelik,   erkekten gelen meni içerisindeki sperm ile kadını yumurtasından çatlayan yumurtanın döllenmesi, döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesi ile başlayan ve bu esnada salgılanan hormonların etkisi ile vücutta değişikliklerin olduğu bir süreçtir. Gebelik süresi 37-40 haftadır.

Gebelik,  korunmasız cinsel ilişki yaşayan bir çift de spermin yumurtayı döllemesi ile oluşur. Kadınlar ayda bir kez yumurtlar. Erkeklerde, sperm her boşalmada vardır. Düzenli adet gören kadın, beklenen adetinden 14 gün önceki gün yumurtlar. Yumurtanın yaşam süresi 24 saat, spermin yaşam süresi 72 saatdir.  Bu nedenle,  yumurtlama gününden iki gün öncesi ve 2 gün sonrası ki günlerde cinsel ilişki olursa gebelik şansı daha yüksektir.

Вагинизм Комментарии пациентов

К...

Я замужем 3 года и у меня вагинизм. Хотя я был таким пессимистичным и застенчивым, когда пошел к госпоже Неслихан, я понял, что я могу сделать на первом сеансе благодаря моему врачу, и мы продолжили наши сеансы, чтобы получить лечение. В конце нашего третьего сеанса мы с моей женой теперь смогли преодолеть эту проблему и поняли, сколько времени мы потратили впустую. Мой совет тем, кто читает эти комментарии и имеет такие же жалобы, что со временем, я смогу побороть эту проблему сам, так что не тратьте ваше время, чтобы мне было удобнее в этот раз и записаться на прием сразу же, потому что Самая большая проблема этого заболевания - ЗАДЕРЖКА. Ничто не становится лучше со временем, наоборот, вы получаете отрицательный результат в каждой попытке и теряете уверенность в своем браке и в себе. Это не проблема, которую невозможно решить, но, конечно, вы можете решить эту проблему только с врачом-специалистом, и Неслихан является номером один в этом отношении с ее улыбающимся лицом, поддерживающим знания и интерес. Благодаря ему закончились все мои страхи, о которых я не могла рассказать никому, которые грызли меня 3 года, и он настолько затронул мою жизнь, что я еще раз осознала, сколько времени я потеряла до сих пор. . Бесконечное спасибо

Наш адрес

Шириньялы, Квартира Достлар, İsmet Gökşen Cd. No:28/6, 07000 Муратпаша/Анталья

Телефон

почта

Следовать!

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
bottom of page