top of page

KOLPOSKOPİ

Antalya Kadın Doğum Uzmanı olarak yıllardır hizmet veren Op. Dr. Neslihan Hazar'dan Kolposkopi için randevu alabilirsiniz.

Kan Testi

Kolposkopi Nedir, Kimlere yapılır?

Kolposkopi 🔬rahim ağzının, vajenin ve *vulvanın* yakından muayenesini sağlar. Kolposkopi denilen özel ışıklı alet ile rahim ağzı görüntüsü büyütülür ve böylece daha iyi muayenesi sağlanır.

Kolposkopik muayene için hasta jinekolojik muayene masasına sırtüstü yatar bacaklarını her iki yanda bulunan bacaklıklara koyar. Spekulum vajene yerleştirilir ve rahim ağzı görülür. Rahim ağzı tuzlu su ile silinerek vajinal akıntılar uzaklaştırılır. Daha sonra özel ilaç ile rahim ağzı ıslatılır ve kolposkopi ile incelenir. Sorunlu görülen değişiklik olduğu düşünülen dokulardan biyopsi alınır. Alınan parça patolog tarafından incelenir. Tetkik sayesinde rahim ağzı kanserleri çok erken yakalanabilir.

Kolposkopi Kimlere yapılır?

🔬Pap smear test sonucu anormal çıkan hastalara.
🔬HPV testi pozitif çıkan hastaların değerlendirilmesinde.
🔬Tedavi öncesi lezyonun değerlendirilmesinde.

Kolposkopi

Kolposkopi, kadın üreme sisteminin görülebilir kısımlarının vulva (dış genital organlar) vajen ve rahim ağzının (serviksin) özel yöntemlerle büyütülerek incelenmesidir. Kolposkop denilen ışıklı alet rahim ağzının görüntüsünü büyütür, böylece daha iyi muayenesini ve görülebilmesini sağlar.

Kolposkopik muayene için, hasta jinekolojik muayene masasına sırt üstü yatar bacaklarını her iki yanda bulunan bacaklıklara koyar. Spekulum vajene yerleştirilir ve rahim ağzı rahatça görülür. Rahim ağzı tuzlu su ile silinerek vajinal akıntılar uzaklaştırılır. Daha sonra özel ilaçlarla rahim ağzı ıslatılır ve kolposkopi ile incelenir.

Sorunlu görülen, hücresel değişiklik olduğu düşünülen dokulardan biyopsi (parça) alınır. Alınan parça patolog tarafından incelenir. Bu tetkik sayesinde rahim ağzı kanserleri çok erken evrede yakalanabilir.

Наш адрес

Шириньялы, Квартира Достлар, İsmet Gökşen Cd. No:28/6, 07000 Муратпаша/Анталья

Телефон

почта

Следовать!

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
bottom of page