top of page

Boş Gebelik

Op. Dr. Neslihan Sultan Hazar Antalya'daki kliniğinde Kadın Doğum, Gebeliğe Hazırlık, Gebelik Takibi, Kısırlık Tedavisi ve Tüp Bebek Tedavisi hizmetleri vermektedir.

Hamile Fotoğrafçılığı

Boş Gebelik Nedir?

 

Halk arasında su gebeliği olarak bilinir. Tıpta ise anembriyonik gebelik olarak isimlendirilir.

Boş gebelik de normal gebelikte olduğu gibi yumurta sperm ile döllenir ve döllenmiş yumurta rahim duvarına tutunarak yerleşir. Rahim duvarına yerleştikten sonra hücrelerin gelişimi ile gebelik kesesi oluşur. Bütün gebeliklerde aynı süreç olur.

Boş gebelikte kese gelişimi normal olmasına rağmen embriyo (yani bebek) gelişimi olmaz.

Gebelik hafta olarak büyüdükçe B-HCG (gebelik hormonu) yükselir ve kesede büyür.

Boş gebelikte normal gebelikte olan bütün belirtiler vardır.

Halsizlik
Göğüslerde hassasiyet
Bulantı ve kusma
Şişkinlik ve kilo alımı

Bunların hepsi olur. Bu nedenle boş gebelik tanısı ancak ultrason ile konulur.

Nadiren boş gebelikte, gebenin vajinal kanaması ve kasık ağrısı olur.

Normal bir gebelikte gebelik kesesi Vajinal ultrason ile 4-4,5 haftada görülür.

Embriyonun yani bebeğin ve kalp atımının görülmesi vajinal ultrason ile gebelik kesesinin boyutunun 15-20 mm büyüklüğünü ulaştığında görülür. Bu da yaklaşık 5,5-6 haftaya denk gelir.

Ayrıca gebelik kesesinin içinde yolk sac (yolk kesesi) görülmesi de normal gebeliği gösterir. Boş gebelikte yolk kesesi yoktur.

Boş gebelik neden oluşur?

Genellikle kromozomal anormallikler sebep olur. Kromozomal bir durum olması anne ve babada bir bozukluk olması anlamına gelmez. Sadece o gebeliğin oluşumunda yumurta ve spermin yapısındaki bozukluk nedeniyle oluşur.

Boş Gebelik Tekrarlar mı?

Tekrarlamak gibi bir sorun genellikle olmaz. Boş gebelik normal bir düşük gibi değerlendirilir. Bir kez boş gebelik veya düşük yaşayan kadın bu durumu tekrar yaşamaktan korkar. Ancak 2-3 kez boş gebelik veya düşük yapmış ise bunun araştırılması gerekir.

Boş Gebelik Tedavisi:

Tedavi vakum kürtaj ile gebeliğe son verilmesi şeklinde olur. Başka bir tedavi seçeneği yoktur. Ancak şiddetli bir kanama ile düşük yapmış ise ultrason ile rahim kontrol edilir. Rahim içerisi temiz ise herhangi bir işlem yapılmaz. Rahim içerisinde parça kalmış ise ileride rahim içi yapışıklar ve enfeksiyon olmaması için vakum kürtaj yapılır.

Kadın isterse 2 ay sonra gebe kalabilir.

Our address

Şirinyalı, Dostlar Apartment, İsmet Gökşen Cd. No:28/6, 07000 Muratpasa/Antalya

Phone

mail

Follow!

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
bottom of page