top of page

Gebeliğe Hazırlık

Op. Dr. Neslihan Sultan Hazar Antalya'daki kliniğinde Kadın Doğum, Gebeliğe Hazırlık, Gebelik Takibi, Normal Doğum, Sezaryen Doğum Kısırlık Tedavisi ve Tüp Bebek Tedavisi hizmetleri vermektedir.

Gebelik Testi Antalya

Gebelik Öncesi Danışmanlık

İdeal olan gebe kalmadan önce kadın doğum uzmanına başvurulmalı,  jinekolojik muayene olunmalı ve yapılması gereken tahlilleri yaptırmaktır.

 Jinekolojik muayene de yumurtalıkların (overlerin) ve rahmin (uterusun) durumu değerlendirilmelidir. Yumurtalık ve rahimde herhangi bir kist veya kitle varsa uygun tedavi yapılır.   PAP smear dediğimiz rahim ağzı kanseri tanısı için sürüntü alınmalıdır. Yapılan vajinal ultrasonografi sonrasında anne adayına hangi günlerde gebelik şansının daha yüksek olduğu söylenebilir.

Yapılacak kan testlerinden biri TORCH  testi dediğimiz toksoplazma, rubella  cytemegalovirüs  ve herpes simplex gibi enfeksiyon etkenlerinin  baş harflerinin kısaltılmasından oluşan bir testdir. Bu enfeksiyonlar gebelik öncesi tesbit edilirse daha detaylı testler yapılması gerekir. Gerekirse  gebelik öncesi tedavisi de yapılır. Ayrıca kan testi olarak hepatit testi, tam kan, açlık kan şekeri,  Tiroid bezi, böbrek ve karaciğer fonksiyonları  bakılmalıdır. Tiroid bezinin fonksiyonları bozuk ise tedavisi planlanır. Tiroid hormonunun  bozuklukları gebelikte çok önemlidir. Tiroid hormonu az veya çok çalışıyorsa tedavisi planlanır.  Hepatit B aşısı yoksa hepatit B aşı planlanır.   Anne adayı kızamıkçık (rubella) geçirmemiş ve aşısı yok ise en az 3 ay önce kızamıkçık aşısı yapılmalı.  Kızamıkçık (rubella) aşısı canlı aşı olduğu için bu 3 ay içerisinde gebe kalınmamalı. Bu kontroller yapıldıktan sonra, planlanan gebelikten 3 ay öncesi 400 mikrogram folik asit içeren vitamin kullanılması önerilir.

Gebelik öncesi yapılan rutin testler nelerdir? (bilinen başka bir hastalık yoksa)

Tam kan

Karaciğer fonksiyon testleri

Böbrek fonksiyon testleri

TORCH testi

Hepatit B, Hepatit C.

HIV

VDRL

D vitamini

B 12 vitamini

 

Gebelik Nedir? Nasıl gerçekleşir?

Gebelik,   erkekten gelen meni içerisindeki sperm ile kadını yumurtasından çatlayan yumurtanın döllenmesi, döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesi ile başlayan ve bu esnada salgılanan hormonların etkisi ile vücutta değişikliklerin olduğu bir süreçtir. Gebelik süresi 37-40 haftadır.

Gebelik,  korunmasız cinsel ilişki yaşayan bir çift de spermin yumurtayı döllemesi ile oluşur. Kadınlar ayda bir kez yumurtlar. Erkeklerde, sperm her boşalmada vardır. Düzenli adet gören kadın, beklenen adetinden 14 gün önceki gün yumurtlar. Yumurtanın yaşam süresi 24 saat, spermin yaşam süresi 72 saatdir.  Bu nedenle,  yumurtlama gününden iki gün öncesi ve 2 gün sonrası ki günlerde cinsel ilişki olursa gebelik şansı daha yüksektir.

Vaginismus Patient Comments

TO...

I have been married for 3 years and I have vaginismus. Although I was so pessimistic and shy when I went to Ms. Neslihan, I understood what I could do in the first session thanks to my doctor, and we continued our sessions to get treatment. At the end of our third session, we were now able to overcome this problem with my wife and we realized how much time we had wasted for nothing. My advice to those who read these comments and have the same complaints is that in time, I can overcome this problem myself, so don't waste your time so that I will be more comfortable this time and make an appointment right away, because the biggest problem of this disease is DELAY. Nothing gets better over time, on the contrary, you get negative results in every attempt and you lose your confidence in your marriage and yourself. It is not a problem that can never be overcome, but of course, you can only solve this problem with a specialist doctor and Neslihan is number one in this regard with her smiling face support knowledge and interest. Thanks to him, all my fears, which I couldn't tell anyone who had been gnawing at me for 3 years, came to an end, and he touched my life so much that I realized once again how much time I had lost until now. Endless thanks

Our address

Şirinyalı, Dostlar Apartment, İsmet Gökşen Cd. No:28/6, 07000 Muratpasa/Antalya

Phone

mail

Follow!

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
bottom of page