top of page

Kegel Egzersizi Nedir?

Op. Dr. Neslihan Sultan Hazar Antalya'daki kliniğinde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlığında hizmet vermektedir. Randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.

Pilates Egzersiz

Kegel Egzersizi Nedir?

Kegel egzersizi, kadınlarda vajeni, idrar deliğini ve anüs etrafını saran 8 harfi şeklinde pelvik kasları (aşk kasları) güçlendirmek amacı için yapılan pelvik kas egzersizidir. Dr. Arnold Kegel tarafından geliştirildiği için KEGEL adıyla adlandırılır.  Pelvik taban kasları idrar yaparken, cinsel ilişki sırasında ve dışkılama yaparken istemli olarak kontrol edilen kaslardır Bu istemli çalışan kaslar ne yazık ki vajinismusu olan kadınlarda refleks olarak yani istemsiz kasılır ve vajinayı kapatır.

Kadınlarda idrar kaçırmayı önlemek mesane kontrolünü sağlamak için Kegel egzersizi geliştirilmiştir.

Hamilelik, doğum, ameliyat, yaşlanma, kabızlıktan veya kronik öksürük ve kilolu olmak gibi birçok faktör pelvik taban kaslarınızı zayıflatabilir.

Bu egzersizler; cinsel yaşam için, hamilelikde, doğum sonrası pelvik kasları kuvvetlendirmek, mesane kontrolü için ve idrar kaçırmayı önlemek için yapılabilir.

Vajinismus tedavisinde de Kegel egzersizinin çok önemli bir yeri vardır.

Ayrıca Kegel egzersizi erkeklerde penil sertleşme üzerinde olumlu etkisi var.

Vajinismus tedavisinde temel prensip kişinin bu kasları bilinçli olarak kasıp gevşetmesini sağlamak, koşullu refleksi ortadan kaldırarak istemsiz kasılmaları engellemektir.

Kegel Egzersizi nasıl yapılır?

Kişi pelvik kaslarını (aşk kaslarını) en iyi tuvalette, idrar yaparken  hissedebilir. İdrar yaparken idrarı tutduğunuzda çalışan kaslar pelvik  kaslardır (aşk kaslarıdır). Bu hareketi birkaç kez tuvalette idrarı  tutarak ve bırakarak yapmak gerekir. Bu işlemi yaparken pelvik  kaslarınıza odaklanın. Bu sayede hangi kası kullandığınızı öğrenirsiniz. Bu  esnada karın ve uyluk kaslarınız kasılmamalıdır. Eğer bu kaslarda  kasılıyorsa yanlış yapılıyor demektir. Kasların nasıl kontrol edildiği,  tuvalette idrar yaparken idrarı tutup bırakma sayesinde öğrenilir, ancak  egzersizler bundan sonra rahat olduğunuz bir mekanda yapılmalıdır.  Kegel egzersizi yaptığınız dışarıdan anlaşılmaz. Kas kontrolünü iyi  sağlamak, yani kası refleks olarak değil bilinçli kasıp gevşetmek için  biraz  çalışmalısınız. Pelvik kasları (aşk kasları) nefes alırken 3 – 5  saniye  kasın, 3 – 5 saniye kasılı olarak, nefesiniz tutulmuş halde bekleyin. Sonra nefes vererek yavaşça gevşetin. Tekrar kasarak 3 – 5 saniye pelvik kaslarını kasılı tutun. Sonra gevşeyin. Bu egzersizleri her set de en az 20 kez olmak üzere günde 5 -10 kez tekrarlayın. Bu eğitimde vajinaya odaklanma önemlidir. Bu sayede vajinanın açılmasını sağlayan pelvik kasların (aşk kaslarının) kontrolü bilinçli olur. Egzersizleri yaparken vajinismuslu kadınlar yatağa uzanıp bir ayna ile cinsel organlarını izleyebilirler. Ayna ile kasıp gevşemeyi gözlemleyebilir. Kegel egzersizi öğrenildikten sonra cinsel ilişkide penis vajinadayken pelvik kasları kasmak haz verir.

Adresimiz

Şirinyalı, Dostlar apartmanı, İsmet Gökşen Cd. No:28/6, 07000 Muratpaşa/Antalya

Telefon

Mail

Takip et!

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
bottom of page