top of page

Bartholin Kisti ve Apse

Op. Dr. Neslihan Sultan Hazar Antalya'daki kliniğinde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlığında hizmet vermektedir. Randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.

Doktor Hasta El Holding

Bartholin Kisti ve Apse

Bartholin kisti ve apse tedavisinde Word kateter uygulanması denilen yeni bir yöntem vardır.

Bartholin bezleri vajinanın girişinde sağda ve solda her iki yanda yer alan bir salgı bezidir. ?Bartholin bezleri, ince bir kanal ile vajen girişine, kızlık zarının hemen üzerine açılır.

Bartholin bezlerinin görevi cinsel ilişki sırasında vajinaya salgı vererek vajenin ıslanmasını sağlamak, bu sayede penisin vajinaya girişini kolaylaştırmaktır.

Barholin bezini vajene bağlayan kanal herhangi bir sebeple tıkanırsa Bartholin kisti oluşur. Oluşmuş kist enfekte olursa içinde cerahat oluşur. Kist veya apse genellikle tek taraflı olur. Nadiren çift taraflı olabilir.

Bartholin kistinin sebebi belli değildir. Genellikle bu bölgeye olan bir travma sonrasında olabilir. Bunun üzerine enfeksiyon da eklenirse bartholin apsesi oluşur.

Bartholin kist ve apsenin tanısı muayene ile konulur.

Bartholin kisti genellikle ağrısız olur. Büyüklüğü bezelye büyüklüğünden portakal büyüklüğüne kadar değişebilir.

Bartholin apsesi çok ağrılıdır.

Hastanın sosyal hayatına ciddi şekilde etkiler. Dış genital bölgede ağrı, kızarıklık ve yürüme güçlüğü yapar. Bazen ateşte yapabilir.

Menopoz sonrası bartholin benzinde herhangi bir büyüme olursa kanser düşünülebilir.

Bartholin kisti ve apsenin tedavisi

Bartholin Kisti küçük ve herhangi bir şikayet vermiyor ise tedaviye gerek yoktur.

Genç kadınlarda mümkün olduğunca Bartholin bezi korunmalıdır.

Bartholin kisti büyük ve sık sık tekrarlıyor ise ameliyat ile çıkarılabilir.

Bartholin kisti ve apse lokal veya sedasyon anestezi altında kist üzerine bir kesi yapılarak bezin içindeki mukus veya apse boşaltılır. Marsupializasyon da delik kapanmaması için kist duvarı dışarı doğru ağızlaştırılarak dikilir. Bu ameliyat yaklaşık 10 dakika sürer. Hasta hemen rahatlar 6-8 gün içerisinde de bartholin bezi tamamen iyileşir.

Diğer seçenek Bartholin apsesi üzerine küçük bir delik açarak küçük bir delikle apseyi boşaltmak. Bezin içine gümüş nitrat konularak 24 -48 saat beklenilir. Sonrasında kist cidarı çıkarılır.

Bartholin kist ve apse tedavisinde Word kateter uygulanması denilen yeni bir yöntem vardır. Bu yöntem de de kist veya apse küçük bir delik ile boşaltılır. İçeriye word kateter yerleştirilir ve katater balonu şişirilir. Bu kateter 4-6 hafta bırakılır bu şekilde bezin içindeki sıvının dışarı akımı sağlanır. Bu da nüks oranını azaltır.

Tedavi ne kadar başarılı olursa olsun bartholin kisti tedaviden sonra altı ay içinde yenileme olasılığı %20-30 arasındadır.

Adresimiz

Şirinyalı, Dostlar apartmanı, İsmet Gökşen Cd. No:28/6, 07000 Muratpaşa/Antalya

Telefon

Mail

Takip et!

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
bottom of page