top of page
  • Yazarın fotoğrafıOp. Dr. Neslihan Hazar

Ağrılı Adet

Ağrılı adet görmeye dismenore denir.

Adet gören kadınların bir kısmı adetin bir ve ikinci günü hafif ağrı hissederken, bazısı çok şiddetli ağrı hisseder.

Bu ağrının nedeni rahmin kasılması ve gevşemesidir. Rahim kas dokusundan oluşur ve bu dokudan üretilen kimyasal bir madde olan prosdaglandinler rahmin kasılmasını sağlar. Prostaglandin üretimi adet dönemi öncesi artar ve adet döneminde düşer. Bu da adet ağrılarının ilk günlerde ağrılı olmasını açıklar.Ağrılı adet belirtiler:

  1. Alt karın bölgesinde ağrı ve kramplar.

  2. Baş ağrısı.

  3. Bulantı ve kusma

Ağrılı adet iki şekilde olabilir.

Primer dismenore genellikle ilk adet kanaması başladığı andan itibaren vardır. Prostaglandinlerin doğal üretiminden kaynaklanır. Bu yaşla birlikte gittikçe azalabilir.

Sekonder dismenore : Daha geç yaşlarda başlar. Ağrılar normal kramplardan daha fazladır. Ağrılar ilk bir iki gün değil bütün adet süresince ve sonrasında devam edebilir. Genellikle sebep endometriozis ve myomlardır.

Endometrızis: Rahim iç yüzünü örten adet gördüğümüz tabakanın, rahim dışında yer almasıdır.

Myomlarda, rahim duvarının içinde veya dışında yer alan iyi huylu tümörlerdir.

Dismenore tanısı tıbbi hikaye, muayene ve ultrasonografi ile konulabilir. Fakat sekonder dismenore de endometriozis düşünülüyorsa laparoskopi yapılır. Laparoskopi göbek deliğinden girilerek yapılan bir cerrahi işlemdir. Laparoskopi ile karın iç organlarına bakılıp tanı kesinleşir ve tedavi yapılır.

Ağrılı adetde rahim kasılmalarına sebep olan prostaglandinlerin üretimini önleyen nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar?(apronax, naproxen gibi) kullanılır. Bunlar adetden bir gün önce başlanırsa daha etkili olur. Bir iki gün alınımı yeterlidir.

Ağrı kesici ile rahatlamayan kadınlara hormonal ilaçlar önerilir. Bu hormonlar prostaglandin düzeyini azaltarak kasılma ve kanamayı önler. Hormon ilaçlar; doğum kontrol hapları?, vajinal halka,implanon ve hormonlu Rahim içi araç ( Mirena).

Ağrıyı hafifleten diğer tedavi seçenekleri; B vitamini,Magnezyum kullanımı, Sıcak uygulama, Egzersiz, bunlar da ağrıyı hafifletebilir.

283 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Σχόλια


Adresimiz

Şirinyalı, Dostlar apartmanı, İsmet Gökşen Cd. No:28/6, 07000 Muratpaşa/Antalya

Telefon

Mail

Takip et!

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
bottom of page