top of page
  • Yazarın fotoğrafıOp. Dr. Neslihan Hazar

Histerosalpingografi

Histerosalpingografi (HSG) İlaçlı Rahim Filmi

Histerosalpingografi ( HSG) İlaçlı Rahim Filmi

Tüplerin ve rahmin içinin özel bir ilaç (kontrast madde) ile incelenmesi için kullanılan bir tanı yöntemidir

Adet bittikten sonra 2-3 gün içerisinde HSG Çekilir.

Histerosalpingografi den bir saat önce ağrı kesici almak işlemi kolaylaştırır.

Normal muayenede kullanılan spekulum vajene yerleştirdikten sonra özel bir kanül ile kontrast madde rahim içine verilir.

Bu esnada skopi altında rahim ve tüpler gözlemlenir. Ayrıca filmde çekilir.

Kontrast madde rahim ağzından basınçla verildiğinden tüplerden geçerken, bazen tüplerde olan mukus tıkaçları atarak tüplerin açılmasına sebep olur. Yani tedavi edici etki gösterebilir.

Bu nedenle HSG filmi sonrası kendiliğinden oluşan gebelikler oluşabilir.

İşlem genellikle 5-10 dakika arasında sürer.

Çok ağrılı bir işlem değildir.

İlaçlı rahim filmi (histerosalpingografi), rahim içinin ve tüplerin ilaçlı (radyoopak madde) ile radyolojik olarak görünür hale getirilerek incelenmesi için kullanılan bir tanı yöntemidir. Rahimde (uterus da) olabilen yapışıklıklar (sineşi), submuköz myomlar, polipler ve rahim anomalileri görülebilir. Ayrıca tüplerde olan tıkanıklığı da gösterir.Histerosalpingografi ( HSG) ne zaman ve nasıl çekilir ?

İlaçlı rahim filmi adet sonrası ve yumurtlamadan önceki günlerde çekilir. Genellikle adet bitiminden sonraki ilk 3-4 gün içinde çekilir. Bu dönem de rahim iç zarı ince olduğu için görüntü kalitesi artar ve yine bu dönemde gebelik olma olasılığı düşük olduğu için olası bir gebeliğe röngen ışınları ile zarar verilmemiş olur.

İlaçlı rahim filminden 1 saat önce olabilecek kramp ve ağrıları önlemek için anti spazmolitik ilaç (ağrı kesici) verilebilir ve enfeksiyon riskine karşı da antibiyotik başlanabilir.

İlaçlı rahim filmi işlemi için kadın sırt üstü röntgen masasına uzanır, bacaklarını kendine doğru çekerek açması istenir. Rahim ağzını görebilmek için vajinaya bir muayene aleti yerleştirilir. Rahim ağzı ve vajina antiseptik solüsyon ile temizlenir. Plastik, ince ve yumuşak bir kateter rahim içine yerleştirilir. Bu kateterden 5-10cc ilaç ( radyoopak madde) verilir. Verilen radyoopak maddenin ilk önce uterusu dolduruşu, sonra tüplerden geçişi ve tüpler açık ise oradan karın boşluğuna geçişi skopi altında anında izlenir. Bu sayede fazladan ilaç verilmesi ve hastanın ağrı duyması önlenmiş olur. Bu esnada film de çekilir. Bu işlem yaklaşık 3-5 dakika sürer. Sonrasında yerleştirilen aletler sırasıyla çıkarılarak işlem sonlandırılır.


Histerosalpingografi (HSG) ağrılı bir işlem midir?

Son yıllarda HSG, kullanılan plastik ince ve yumuşak kateter sayesinde ağrısız çekilmektedir. Yine de rahime ilaç verilirken rahimde ve tüplerde olabilecek sapazmı önlemek için filmden 1 saat önce ağrı kesici verilebilir. Hastanın isteği ile HSG, sedasyon anestezi altında da çekilebilir.

Histerosalpingografinin (HSG) değerlendirilmesi:

Filmde rahim içinde olabilecek yapışıklıklar (sineşi), submukoz myom, endometrial polip ve rahim anomalileri görülebilir. Bazen tüplerden biri veya ikisi de tıkalı görülebilir. Tüplerin tıkalı olması gerçek anlamda tüplerin tıkalı olduğu anlamına gelmez. Bazen ilaç (radyoopak madde) tüplerden geçerken, tüplerde spazm olabilir. Bu nedenle tüpler tıkalı olmasa bile spazm nedeniyle ilaç (radyoopak madde) tüplerden geçmez ve tüpler tıkalı görülür. Böyle durumlarda tüplerin durumundan emin olabilmek için laparaskopi yapılmalıdır. Laparoskopide de tüplerin kapalı olduğu gözlemlenirse, kadın tüp bebek tedavisine alınır. HSG çekiminin, infertil çiftlere faydası da olabilir. HSG çekimi sırasında verilen radyoopak madde basınçla tüplerden geçerken burada olan mukus tıkaçları atabilir ve tüplerin açılmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle HSG çekiminden sonra kendiliğinde oluşabilen gebelikler olabilir. Bebeği olmayan (infertil) çiftlerde HSG hem teşhis, hem de tedavi de önemli bir yöntemidir.

243 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


Adresimiz

Şirinyalı, Dostlar apartmanı, İsmet Gökşen Cd. No:28/6, 07000 Muratpaşa/Antalya

Telefon

Mail

Takip et!

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
bottom of page