top of page
  • Yazarın fotoğrafıOp. Dr. Neslihan Hazar

Kızlık Zarı Tamiri

HYMEN (KIZLIK ZARI) NEDİR:

Kızlık zarı diğer adıyla hymen evlilik tanrısının adıdır. Yunan mitolojisinde evlilik tanrısının adı hymen (himen)dir. Eski Yunan’da, gerdek gecesi evlilik tanrısına adanmıştır. Bu nedenle kızlık zarına hymen denmiştir. Hymen (kızlık zarı) eski çağlardan beri toplumda sosyolojik olarak önemini koruyan, vajina girişinden 1.5cm içerde bulunup vajinayı kısmen kapatan bir mukoza plikasıdır. Fonksiyonel olarak bir işlevi yoktur. Ayrı bir organ değildir. Halk arasında bekaret zarı, kızlık perdesi, kızlık zarı olarak da isimlendirilir. Kızlık zarının ortası açıktır ve adet kanamasının akmasını sağlar. Her kadında değişik tipte kızlık zarı vardır. Kızlık zarınının ortasındaki açıklığın şekli ve yapısı kızlık zarının tiplendirilmesinde kullanılır.

KIZLIK ZARININ (HYMENİN) BİR ÖNEMİ VAR MIDIR ? Hymen yapısal açıdan önemi olmayan bir dokudur. Ancak bazı toplumlarda, hymen sosyo-kültürel açıdan önem arzetmektedir. Özellikle Müslüman toplumlarda kızlık zarı ilk defa cinsel ilişkinin olup olmadığının kanıtı olarak önem taşır. Yani bu tür toplumlar da hymen (kızlık zarı) kadınların cinselliğinin kontrolü için kullanılır. Hala bazı topluluklarda bekaret kontrolü yapılmaktadır. Bekaret kontrolü de kızlık zarı muayenesi ile mümkündür. Bazen genç kızlarımız kendi rızaları olmadan kızlık zarı muayenesine götürülebiliyor. Bu da genç kızlarımızda psikolojik travmaya neden olabiliyor. Bu durumlarda kızlık zarı muayenesi kadını ruhen ve psikolojik olarak etkileyebilir.

HER KIZLIK ZARI (HYMEN) KANAR MI? Hayır. Birçok genç kızımız ilk kez cinsel ilişkiye girdiği halde, hymenin (kızlık zarının) anatomik şekli nedeniyle, kanaması olmayabilir. Bu durumda genç kız bakire değil gerekçesi ile kadın doğum doktoruna götürülür. Bu süreç genç kızımızın öz güvenini zedeleyen, çok yıpratıcı bir durumdur. Ayrıca evliliğin ilk gününde yaşanan bu güvensizlik boşanmaya kadar gidebilir.

Bu sebepten dolayı toplumun kızlık zarının yapısı hakkında bilgilendirilmesi, evlenecek çiftlerin birbirlerine güvenmesi büyük önem taşır

KIZLIK ZARI TİPLERİ: Kızlık zarı (hymen) kadınlar arasında oldukça farklılık gösterir. Kızlık zarının yapısı ortasındaki açıklığa, serbest kenarının kalınlığı ve yüksekliğine göre sınıflandırılabilir. Bazı kızlarda açıklık çok fazla ve kızlık zarı yok denecek kadar incedir, bazı kızlarda da tamamen kapalıdır.

İMPERFORE HYMEN (DELİKSİZ KIZLIK ZARI):

Nadiren bazı kadınlarda doğuştan kızlık zarı (hymen) tamamen kapalı olur. Kızlık zarının ortasında hiç açıklık yoktur. Bu tür kızlık zarına imperfore hymen denir. Bu durum genellikle ergenlik çağında farkedilir. Adet kanamasının başlaması ile kan dışarı akamadığı için, her ay adet kanı vajinada ve daha sonra rahimde birikir. Bu durum çok şiddetli ağrıya sebep olur. Ergenlik çağında hiç adet görmemiş, özellikle adet döneminde daha da şiddetli karın ağrısı olan genç kızların, kızlık zarı kontrol edilmelidir. İmperfore hymen tesbit edilirse küçük bir operasyon ile kızlık zarını açmak gerekir. Bu işleme hymenetomi denir. Bu işlem yapılırsa muhakkak durumu bildiren bekaret raporu verilir.

ANÜLER HYMEN (HALKA ŞEKLİNDE HYMEN):

En sık görülen kızlık zarı tipidir (%60-95). Bu tip kızlık zarının ortasındaki açıklık da halka şeklindedir. Eğer halka geniş çaplı ise kızlık zarı daha ince olur. Bu durum da ilk ilişkide kanama olmaz. Normal kızlık zarı yapısı bu şekildedir. Cinsel birliktelikte “niye kanama olmadı, acaba bakire değil mi? endişesi oluşmaktadır.

Bu durum adli tıpta ‘Duhule uygun’ kızlık zarı olarak adlendırılır.

İçerdeki halka daha küçük ise kanama olabilir.

SEMİLUNAR HYMEN (YARIM HALKA HYMEN):

Ortadaki açıklık yarım ay şeklindedir. Bu tür kızlık zarında alt kısım kalın ve geniştir kanama fazlaca olabilir.

CRİBRİFORM HYMEN (ELEK ŞEKLİNDE HYMEN):

Kızlık zarı üzerinde çok fazla milimetrik delikler vardır. Bu zar ilk ilişkide yırtılmaz, genellikle doktor tarafından cerrahi müdahale ile açılması gerekir. Çok nadir gözükür.

SEPTALI HYMEN (ORTASINDA BÖLME OLAN HYMEN)

Bu tür kızlık zarlarında ilk ilişkide zorlanılır. Genellikle doktor müdahalesi ile septalı bölüm alınarak açıklık genişletilir.

SUBSEPTALI HYMEN (ORTASINDA YARIM BÖLME OLAN HYMEN)

İlk ilişkide bir problem çıkarmaz. Hymen muayenesi yapılırsa fark edilir.

DENTİKÜLER HYMEN:

Çok nadir gözükür.

KIZLIK ZARI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER -Kızlık Zarı Yırtılırken Ağrır mı? Ağrı olmaz. İyi bir uyarılma olursa ilişki esnasında ağrı hissedilmez.

Masturbasyonla Kızlık Zarı Yırtılır mı? Klitoral mastürbasyonda kızlık zarı ile ilgili bir problem yaşanmaz. Ancak vajinaya parmak sokulursa kanama olabilir.

Kızlık Zarı İlk İlişkide Kanar Mı? Kanamayabilir. Kadınların %10-15 de kızlık zarı oldukça esnektir. Bu tür kızlık zarına ilişkiye müsait kızlık zarı diyoruz. Halk arasında denildiği gibi bu tür kızlık zarları ancak doğumda yırtılır.

Kızlık Zarı Dikilir mi?

Evet dikilir. Ülkemizde oldukça popüler bir uygulamadır.

446 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Adresimiz

Şirinyalı, Dostlar apartmanı, İsmet Gökşen Cd. No:28/6, 07000 Muratpaşa/Antalya

Telefon

Mail

Takip et!

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
bottom of page