top of page
  • Yazarın fotoğrafıOp. Dr. Neslihan Hazar

Gebelikte Koronavirus

Çok hızlı yayılan ve solunum yoluyla bulaşan Corona virüs gebelerin de korkulu rüyası haline gelmiştir.

Corona virüs enfeksiyonunda ateş, kuru öksürük, yorgunluk ve nefes darlığı gibi belirtiler mevcuttur. Bu enfeksiyon daha çok yaşlı ve kronik hastalığı olan kişilerde ölüme neden olmaktadır.

Gebelikte oluşan fizyolojik ve immünolojik değişikler nedeniyle gebelik dönemi, enfeksiyona duyarlı bir dönemdir. Vücudun bebeği kabullenmesi için immün sistem baskılanır, bu nedenle gebelerde birçok enfeksiyona duyarlı hale gelir. Ancak şimdiye kadar, gebelerde Corona virüs?enfeksiyonuna karşı duyarlık artışı gözlemlenmemiştir. Yani gebe olan bir kişi ile gebe olmayanın enfeksiyona yatkınlığı aynıdır.

Çin’de Corona virus ile enfekte gebelerde yapılan çalışmaların ön sonuçlarında, bebeğin amnion sıvısında, boğaz sürüntü örneklerinde ve anne sütünde virüs gösterilememiştir. Bir başka deyişle, güncel veriler ışığında, gebelikte anneden bebeğe virüs geçişi kanıtlanamamıştır.Corona virüsü enfeksiyonu doğum şeklini etkiler mi?

Vajinal akıntıda Corona virüs?enfeksiyonu gösterilemediği için, doğum şeklinin (sezeryan veya normal doğum) değişmesine gerek yoktur. Ancak annenin genel durumunda enfeksiyona bağlı ciddi bozukluk varsa, sezeryan düşünülebilir. Ancak, enfekte anne adayının doğumunun, şartların iyi olduğu bir merkezde yaptırılması önerilmektedir.

Corona virüsten korunmak için ne yapmalıyız?

✔Kalabalık ortamlara girilmemeli (soysal mesafenin en az 1 m olmasına dikkat edilmeli)

✔Öksüren kişilerden uzak durulmalı

✔El sıkışılmamalı, yakın temastan uzak durulmalı

✔Eve ziyaretçi kabul edilmemeli, ev sık sık havalandırılmalı.

✔Öksürük ve hapşırıkdan sonra, diş, ağız, yüz ve göz temizliğinden önce, tuvalete gitmeden önce, ve tuvaletten sonra, dışarıdan eve geldikten sonra eller en az 20 saniye su ve sabunla yıkanmalı.

35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


Adresimiz

Şirinyalı, Dostlar apartmanı, İsmet Gökşen Cd. No:28/6, 07000 Muratpaşa/Antalya

Telefon

Mail

Takip et!

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
bottom of page