top of page
  • Yazarın fotoğrafıOp. Dr. Neslihan Hazar

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olacağı kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına çok sık sorulan sorulardan birisidir.Anne ve baba adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri bebeğin cinsiyeti nin ne olacağıdır.

Aslında gebeliğin en başından itibaren bebeğin cinsiyeti genetik olarak bellidir. Ancak bizim cinsiyeti görebilmemiz 13. haftadan sonradır.

Kadınlarda sadece X kromozomu içeren yumurta erkeklerde de X ya da Y kromozomu içeren spermler vardır. Kadındaki X kromozomu içeren yumurta, spermde bulunan Y kromozomuyla döllenirse bebeğiniz erkek, X kromozomu ile döllenirse bebeğiniz kız olur. Yani bebeğin cinsiyetini erkeğin sperminde bulunan X veya Y kromozomu belirler.

Biz bebeğin cinsiyetini Trans Vajinal Ultrasonografi ile 13 haftadan itibaren görebiliriz, ancak bu haftalarda yanılma payı vardır. Bebeğin cinsiyetinin kesin olarak söylenebilmesi için 16-17. haftalar beklenilmelidir.

Bebeğin cinsiyetini cinsel organını net olarak gördükten sonra söylüyoruz. Yani bebeğin duruşu, kemik yapısı ile bir ilgisi yok.

253 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


Adresimiz

Şirinyalı, Dostlar apartmanı, İsmet Gökşen Cd. No:28/6, 07000 Muratpaşa/Antalya

Telefon

Mail

Takip et!

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
bottom of page