top of page
  • Yazarın fotoğrafıOp. Dr. Neslihan Hazar

Gebelikte cinsellik nasıl olur?

Gebelikte bir çok kadın bebeğine zarar gelebileceği düşüncesiyle cinsel ilişkiden kaçınıyor. Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi? veya Gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi ? en çok sorulan sorulardan biridir. Aşağıda bahsettiğim gibi aksi bir durum yoksa gebelikte cinsel ilişkiye girmekte bir sakınca yoktur. Gebelik döneminde cinsel yaşamın sorun yaratacak bir durum olmadığı gösterilmiştir. Cinsel yaşam hayatın her döneminde önem taşıdığı gibi, hamilelik de eşlerin birbirine yakınlık hissetmesi açısından önemlidir. Riskli bir durum yoksa ilişki yasağı verilmez.


Gebelik süresince, gebelik öncesine göre cinsel ilişki sıklığı azalmaktadır. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında cinsel birliktelik diğer aylara göre daha azalmaktadır. Bunun sebebi gebede olan hormonel değişikliklere bağlı; yorgunluk hissi, uyku hali , fiziksel değişiklikler, (özellikle memelerde hassasiyet), düşük yapma ve bebeğe zarar verme korkusu nedeniyledir. Sonraki aylarda gebe biraz daha rahatlar ve durumu adapte olur. Cinsel birliktelik daha rahat olur.


Peki gebelikte cinsel birlikteliğe yasak konulan durumlar nelerdir? Daha önce tekrarlayan gebelik kayıpları ve serviks yetmezliği varsa cinsel birliktelik yasaklanır. Gebelik sırasında vajina kanama amnion mayi ( yani suyunun gelmesi), düşük veya erken doğum tehdidi varsa cinsel birliktelik yasaklanır. Erkek veya kadında teşhis edilememiş genital enfeksiyonlarda cinsel birliktelik önerilmemektedir. Plasenta yani eşinin önde olması durumunda da yasak konulur. İkiz veya üçüz gebeler de yasak konulur. Her şeyin normal olarak gittiği durumlarda son 5 haftaya kadar hiçbir kısıtlama yoktur. Hatta hamilelik döneminde cinsel ilişki duygusal olarak eşlerin birbirlerine daha yakınlaşmasını sağlar. Ayrıca gebelik sürecinde vücutta oluşan değişiklikler nedeniyle anne adayının yaşadığı duygusal gerginliği azalttığı düşünülmektedir. Sağlıkla kalın...


175 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Adresimiz

Şirinyalı, Dostlar apartmanı, İsmet Gökşen Cd. No:28/6, 07000 Muratpaşa/Antalya

Telefon

Mail

Takip et!

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
bottom of page