top of page
  • Yazarın fotoğrafıOp. Dr. Neslihan Hazar

Gebelikte Oruç Tutulur mu?

Bebek bekleyen pek çok anne adayı, ramazan ayında oruç tutabilir miyim? Tutarsam bebek etkilenir mi? diye soruyor.

Gebelikte normalde sıvı ihtiyacı artar. Gebeler günde ortalama 2-3 litre sıvı almalıdır. Gebelerde kan hacmi normale göre çok artar. Bu kan volümünü koruyabilmek için gebelik döneminde günde ortalama 3 litre sıvı alınması gerekir. Yeterince sıvı alınmaz ise kan hacmi azalır, kan basıncı düşer, plasentaya (bebeğin eşi) ve bebeğe giden kan akımı azalır. Bu da bebeğin idrar çıkışını azaltır ve buna bağlı bebeğin içinde bulunduğu kesenin suyu azalır.

Gebelik döneminde anne adayı kan şekerini dengede tutabilmesi için sık sık ve küçük porsiyonlar halinde beslenmesi gerekir. Oruç tutan anne adaylarının uzun süren açlıkta vücudun şeker deposu tükenir. Vücuttaki hücreler enerji gereksinimi için depolanmış yağları kullanır. Depo yağların yakılması sonucu hem anne hem bebeğe zararlı olabilecek keton cisimleri açığa çıkar. Uzun süre açlık durumunda kanda oluşan yüksek keton cisimleri bebeklerin beyin ve psikolojik fonksiyon bozukluğuna neden olabilir.

Gebelikte su kesesinde sıvının az olduğu, gebelik diyabeti, hipertansiyon, erken doğum tehdidi, kanama, gelişme geriliği gibi riskli durumlar tespit edilmiş ise gebelerin oruç tutması sakıncalı olur.

Özellikle gebeliğin ilk üç ayında organagenezis dediğimiz, bebeğin organlarının geliştiği dönemde oruç tutmak gerekli besinlerin düzenli ve yeterli alınamaması nedeniyle sıkıntılı olabilir.

Daha ileriki gebelik aylarında anne kan şekerinin düşmesine bağlı bebek hareketlerinde azalmalar görülür.Oruç Tutan Gebeler Nelere Dikkat Etmeli‼ İftarda ve sahurda bol sıvı tüketmeli. Yine iftarla sahur arasında bol sıvı tüketmeli. Oruçlu dönemde istirahat etmeye ve terlememeye çalışmalıdır. Yağlı, çok tuzlu, kızartma ve çok şekerli yiyeceklerden uzak durmalıdır. İftar ve sahur arasında sık sık az yiyecek alınmalıdır. Yemeklerden sonra hemen yatılmamalı. Sahurda az yağlı ve az tuzlu yiyecekler tüketilmeli.

102 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글


Adresimiz

Şirinyalı, Dostlar apartmanı, İsmet Gökşen Cd. No:28/6, 07000 Muratpaşa/Antalya

Telefon

Mail

Takip et!

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
bottom of page